Image: 
3 časté chyby investorů v portfoliích s dluhopisy

Může se to zdát takhle začátkem roku trochu předčasné, ale nikdy není dost brzy na to, aby se o chybách mluvilo. Existují tři základní chyby, které jsou při vedení portfolia dluhopisů znovu a znovu opakovány, a to jak profesionály, tak i těmi, co přímo do finančního světa nepatří.

Chyba 1: Zapomínáme, proč máme investice s pevným výnosem.

Pokud investujete do dluhopisu nebo do dluhopisového fondu, je třeba si zodpovědět jednoduchou otázku: Jakou roli hraje pevný výnos v našem portfoliu? Obvyklá odpověď je a) diverzifikace rizika, b) zajištění příjmu, c) pomoc při zajištění kapitálu. Mnozí investoři se ale snaží kombinovat několik cílů. Správná odpověď se pak může lišit v závislosti na vašem věku, potřebách příjmů, toleranci k riziku a celé řadě dalších faktorů. Bez ohledu na to, jaká odpověď pravá právě pro vás – držte se jí. Nenechte se zlákat žhavým investičním tipem nebo tím, jak investuje váš kamarád. Vytrvejte a investujte takovým způsobem, který odpovídá vašim investičním cílům. 

Jedna důležitá poznámka: V současnosti může být velmi těžké dosáhnout některý z výše uvedených cílů, natož všech tří najednou. Desetileté státní dluhopisy USA mají výnos 2,45 % (k 31. 1. 2017, zdroj Bloomberg), což ani s ohledem na možnost diverzifikace portfolia tímto způsobem není bohužel příliš velký příjem. Z nějaké výnosnější investice můžete samozřejmě získat třeba přes 5 %, budete ale muset obětovat diverzifikaci portfolia a smířit s nestabilním výnosem. Takhle to ale nebylo vždy, stačí vzpomenout například rok 2006, kdy cílová sazba federálních fondů činila 5,25 %. Tříměsíční výnos státních dluhopisů pak činil 5 % (zdroj Bloomberg). To byl solidní příjem spolu s nízkou volatilitou. Dnešní trhy ale stejné příležitosti nenabízí. Takže si skutečně pečlivě určete, co mají vaše investice s pevným výnosem dělat. Mějte realistická očekávání a držte se svého cíle. Tím se dostáváme k chybě druhé, o které si povíme ve středu.

Chyba 2: Investice, které neodpovídají stanoveným cílům

Může se to zdát jako úplná samozřejmost, ale divili byste se, jak často právě tuto chybu lidé dělají. Řekněme, že jste již v důchodu a že se vám, podařilo našetřit poměrně slušné úspory. Chtěli byste pomocí obligací svůj kapitál zajistit, aby neztrácel hodnotu a jako takové plus získat třeba i určitý malý příjem. Pokud je váš cíl právě takový, nejsou zrovna dluhopisy rozvíjejících se trhů (EM) tím pravým místem, kam investovat větší obnos peněz. Takové dluhopisy sice mohou být výborným zdrojem výnosu v případě dobře diverzifikovaného portfolia, ale pokud hledáte nízkou volatilitu. Lepším řešením jsou investice do krátkodobých dluhopisů.

Abyste výše uvedené chybě zabránili, dejte si po sestavení portfolia určitou pauzu. Než skutečně zainvestujete, položte si pár otázek: Splňují investice, které jste zvolili, vaše investiční cíle? Doplňují se vhodně v portfoliu? Je to celkem jednoduchý, ale neocenitelný krok k ujištění, že skutečně směřujte k tomu, k čemu jste původně chtěli.  O chybě třetí, té nejčastější, si můžete přečíst již v pátek.

Chyba 3: Odklon od dluhopisů ve chvíli zvýšení úrokových sazeb

Spoustu investorů začnou svrbět ruce, jakmile jejich investice začnou ztrácet svou hodnotu. Nejvíce se to projeví právě ve chvíli růstu úrokových sazeb, se kterým jde ruku v ruce pokles výnosu z dluhopisových fondů. Tento efekt je obzvlášť silný v případě fondů obchodovaných na burze (ETF), protože tam můžete sledovat intradenní pohyb cen, jako u akcií. Pokud k tomu máte tendenci i vy, měli byste při kontrole sestaveného portfolia myslet na dlouhodobý výhled. ETF nabízejí svobodu a transparentnost při obchodování, ale to ještě neznamená, že byste měli obchodovat a vyvažovat o to častěji. Nenechte se dostupností informací strhnout od svého dlouhodobého cíle. 

Co je pro váš dluhopisový fond ETF nejdůležitější, je fakt, že rostoucí úrokové sazby jsou ve skutečnosti pro dlouhodobé investory přínosem. Nejspíš si teď říkáte: Moment, jak to? Jak je to možné, když rostoucí úrokové sazby způsobí pokles ceny dluhopisů? Ukázalo se, že takhle to u dluhopisů prostě funguje. Jakmile vzrostou úrokové sazby, ceny dluhopisů nejprve klesnou. Poté ale dojde v rámci fondu k novým investicím s vyšším výnosem, takže zisk bude mít rostoucí tendenci. Postupem času tento zvýšený zisk nahradí počáteční pokles cen. U střednědobého fondu na 5 let může být ztráta z poklesu ceny obnovena asi za 5 let. Po pěti letech fond může pokračovat v investicích s vyšším výnosem, což vede k vyšší návratnosti. Pokud jste tedy dlouhodobý investor, je růst úrokových sazeb ve skutečnosti ve vašem zájmu.